Jdi na obsah Jdi na menu
 


Chrup, Jedy, Klíšťata

Zubní kámen

jak na něj?

Abyste předešli tvorbě zubního kamene, čistěte kočce jednou týdně zuby vatovým tampónem namočeným ve slané vodě.Někteří výrobci kočičích krmiv mají ve svém sortimentu také speciální druhy granulí, které jsou svým složením zaměřeny na "údržbu" chrupu, tedy zamezují vzniku zubního kamene.

Royal Canin Oral Sensitive 30

 

Royal Canin Oral Sensitive 30 krmivo pro kočky příznivě působí na hygienu zubů, speciální tvar a textura granulí podporují intenzivní kousání. S obsahem látek zamezujících tvorbě zubního kamene.

Kočky trpí často na zubní povlak nebo pach z tlamy. Také tvorba zubního kamene představuje velký problém. Z dlouhodobého hlediska mohou bakterie způsobit záněty dásní, nepříjemný pach a dokonce vypadávání zubů. Optimálním řešením je čistit kočce zuby každý den. Granule, které podporují intenzivnější kousání, pracují na podobném mechanismu jako kartáček, který účinně redukuje povlak na zubech a zubní kámen.

http://www.zoohit.cz/shop/kocky/granule/royal_canin/citlive_kocky/121578

 

Zubní péče u koček - gingivitida

Jak bojovat proti zubnímu kameni.

 

 

Nejčastějšími příznaky jsou:

- zapáchající dech
- žluté nebo hnědé usazeniny u kořenů zubů
- začervenalé konce dásní
- ustupující dásně,odkrývající se kořeny zubů
- slintání (sliny mohou být zabarveny i krví)
- nechuť k jídlu
- bolest v tlamičce (kočka se snaží packou poškrábat uvnitř tlamičky nebo si odírá stranu tlamičky o zem)
- potíže s kousáním potravy
- neschopnost zavřít tlamičku



Většina koček starších 2 let trpí určitým stupněm paradentózy.
Přítomnost bakterií v plaku dráždí dásně a způsobuje jejich začervenání a zánětlivost – gingivitidu. Jakmile se do dásní dostane zánět, další bakterie se množí a dásně v okolí zubu ustupují tak dalece, že zub může vypadnout.

Zánětlivé zuby mohou být jakýmsi zásobníkem infekce a bakterie se mohou rozšířit – přes krevní oběh – do srdce, ledvin, jater a plic, kde mohou způsobit další nemoci. Paradentóza se může objevit u všech koček, následující stavy však riziko mohou zvýšit:

- Nevypadané mléčné zuby – tato nebo jiná abnormalita ve struktuře zubů může podporovat usazování kousků jídla mezi zuby, což opět vede ke tvorbě zubního kamene,

- Příliš mnoho narostlých zubů – tento stav napomáhá usazování potravy mezi zuby (zvláště se týká plemena perských koček s plochou tváří a malou tlamičkou,

- Genetika - některé kočky bojují s paradentózou lépe než jiné. Obecně platí, že čistokrevné kočky jsou ohroženy více než plemena křížená.


Odstranění zubního kamene
Jedná se o jeden z nejčastějších zákroků prováděných ve veterinární praxi. Podstata zákroku spočívá v tom, že se v narkóze či v sedaci zvířeti odstraní zubní kámen pomocí zubního ultrazvuku. Tento zákrok je velmi šetrný ke sklovině zubu a k dásním zvířete. Ve většině případů používáme pro tento zákrok takový typ narkózy, kdy zvíře po skončení zákroku podáním protidávky k narkotiku probudíme a zvíře je schopno téměř okamžitě po skončení zákroku odejít domů plně probuzené. Tento způsob provedení zákroku je velmi šetrný k organismu zvířete. Po provedení zákroku obvykle ještě zvířeti podáváme na 5 - 6 dní antibiotika, která specificky přeléčí zánět dásní způsobený zubním kamenem. Stává se, že v některých případech po provedení předchozího zákroku, najde veterinář některý zub vážně poškozený, poté je nutné ho vytrhnout. Ve výjimečných případech je možné postižené zuby zachránit speciální odbornou zubní chirurgií (stomatologické operace nabízí specializované veterinární kliniky).
Během několika málo dnů po odstranění zubního kamene a vyleštění chrupu se znova začne formovat plak. Abyste oddálili nutnost dalšího zákroku, je třeba pokračovat v preventivní péči o kočičí zuby i nadále.

PREVENTIVNÍ ŘADA

  • CET enzymatická zubní pasta pro psy a kočky - drůbeží příchuť 70g
  • CET enzymatická zubní pasta pro kočky - rybí příchuť 43g
  • CET Chews krokety - enzymatické žvýkací krokety pro kočky s rybí příchutí (24ks)
  • CET sada zubní péče pro kočky - obsahuje pastu 43g s rybí příchutí, prstový a speciální kartáček pro kočky a aplikátor)
  • CET prstový kartáček - balený s brožurkou v ČJ
INTERVENČNÍ ŘADA
  • HEXARINSE - ústní čistící roztok s chlorhexidinem 237ml; k použití v průběhu zubní profylaxe, po jakémkoliv zubním zákroku, po jídle pokud klasické čištění není možné
  • PARODONGYL GEL- chlorhexidinový gel 70g a patentovaný kartáček; možno používat pro každodenní orální hygienu, obsahuje 0,12% chlorhexidinu - antiseptický, protizánětlivý a protiplakový účinek, zinek - proti gingivitidě, sodium hexametafosfát - zabraňuje zvápňování plaku
  • PARODONGYL BRUSNÁ PASTA - leštící, brusná a desinfekční pasta 40g; vhodné po odstranění zubního kamene, zabraňuje usazování bakterií, má preventivní účinek proti post-procedurální infekci)
Firma OROZYME vyrábí Oral Hygiene Gel (nabízí např. www.allpet.cz, cena 197,50 Kč)

- patentované složení zubního gelu ulpívá na povrchu zubů a dásní a umožňuje tím působení aktivních složek. Gel rozrušuje existující zubní povlak a zabraňuje množení bakterií, které ho vytváří.
Použití:
Zubní gel podávejte jednou denně, nejlépe po poledním krmení
Zubní gel můžete aplikovat několika způsoby:
–přímo do dutiny ústní
–nanést prstem mezi dásně a tváře
–smíchat s malým množstvím krmiva
–nanést na přední tlapky (kočky gel sami olízají)
Součástí balení je aplikační nástavec, který usnadňuje aplikaci gelu u koček a malých zvířat (kočky – 1 cm gelu, psi menší než 20 kg – 2 cm gelu a psi přes 20 kg – 5 cm gelu na každou stranu).
Není nutné používat kartáček!
www.thepetcenter.com/gen/dental.html
Gingivitida - stomatitida

Zánět dásní je častý problém. Gingivitida je místní zánět dásní (nejčastěji se objevuje spolu s paradentózou), stomatitida je zánět celé tlamičky. Vyskytují se spolu a výsledný stav se nazývá gingivitida – stomatitida. Může se objevit ve formě akutního zánětu, ale daleko obvyklejší je chronický zánět, který dle zkušeností nelze vyléčit terapií.

Příznaky
Konkrétní příznaky závisí na stupni rozvinutí zánětu a také na celkovém fyzickém stavu zvířete. Typickými symptomy jsou:

- zapáchající dech
- potíže při žraní
- ztráty váhy
- snaha škrábání se tlapkou
- slinění (může být zbarveno krví)
- zčervenalé dásně a okolí tlamičky
- příznaky paradentózy
- mazlavé(i lepkavé) sliny, které tečou po stranách tlamičky, když je otevřená

Existuje mnoho příčin vzniku:

1/Virová infekce – chřipkové virózy,zejména kalcivirus, jež způsobují vředy v
tlamičce, dále FIV a FeLV

2/Podráždění chemického původu nebo traumatické zranění – kočky jsou obvykle velice vybíravé v tom, co sežerou, proto je gingivitda – stomatitida vzniklá na základě této příčiny spíše nehodou, např. když kočka požije nemrznoucí směs nebo si slíže z kožíšku chemické přípravky obsahující nebezpečné látky na hubení blech a parazitů. 3/Paradentóza – vznik plaku na zubech může způsobit gingivitidu a neléčená může přejít do až chronického zánětu.

4/Vážné nemoci ohrožující kočku jako je chronické selhávání ledvin nebo cukrovka mohou taktéž způsobit gingivitidu – stomatitidu. Protože jakákoliv chronická nebo vysilující nemoc ohrožuje imunitní systém zvířete a posléze způsobí jeho větší náchylnost k zánětům.

Přesto se tato relativně běžná nemoc, chronická a nevyléčitelná gingivitida – stomatitida, často objevuje i z neznámých příčin.
Je to bolestivý stav, který se obtížně léčí i diagnostikuje a tak ohrožuje všechny kočky.

Jedy pro kočku

pozor na to

 

 

 

 

V přírodě si kočka najde sama rostliny, které jsou pro ni jedlé, anebo nejsou nebezpečné. Doma chvané kočky jsou odkázány na naši nabídku stravy i na nabídku rostlin. Zde se kočka nevypořádá s tím, co je pro ni jedovaté. Smrtelná otrava kočky do 3 dnů bramboříkem je toho příkladem. Nejsou vhodné i některé lidem nezávadné pochutiny rostlinného původu, jako je cibule, česnek, pažitka (cibuloviny), hroznové víno, rozinky, rajčata, syrová vejce, mušle, ústřice, krevety, syrové brambory... a s kořením a bilinkami také není radno experimentovat! Nelze kočce nabídnout ani čokoládu, syrovou rybu, ani zmrzlinu a tak podobně...Je to stejné, jako když někdo do nemocné kočky narve acylpirin, nebo endiaron...obojí je pro ní jedovaté...a také dávkování je rozhodně vzhledem k rozdílu váhy od člověka opravdu jiné ! Chemické přípravky na čištění, jako je savo, různé aplikátory vůní a difuzery na komáry, leštěnky atp jsou také jedy a otrava tímto již byla zaznamenána. Pokud malujete, lakujete v bytě...kočka tam nemá co dělat ! Buďte opatrní na svoji kočku a pokud potřebujete experimentovat, tak porada s veterinářem je na místě.

 

Zde jedovaté rostliny...zdroj  :Úvodní strana

http://www.kocicarny.cz/cs/kockopece/jedovate-rostliny-nebezpeci-pro-vasi-kocku.html

Lymská borelioza

Lymskou boreliózu vyvolává původce Borrelia burgdorferi sensu stricto. Je to pohyblivá spirálovitá bakterie, tvarem připomínající vývrtku. Kromě B. burgdorferi se v Evropě mohou vyskytovat B.garinii a B.afzelii.
Psi a kočky jsou v neustálém styku s travinami a křovím, kde mimo jiné sídlí klíšťata přenášející lymskou boreliózu nebo klíšťovou encefalitidu. Encefalitidou jsou nakaženi vyjímečně, častěji lymskou boreliozou. Původcem nemoci je mikroorganismus spirocheta - Borrelia Burgdorferi Mezi příznaky onemocnění patří kulhání, otoky kloubů, bolestivost svalů, horečka, apatie, nechuť k pohybu. Protože na rozdíl od člověka u zvířat často chybí zčervenání místa , kde bylo klíště přisáto, borelióza se obvykle zjistí nejdříve za 2 měsíce po poštípání klíštěte, kdy již dochází k projevu prvních příznaků. V pokročilém stadiu boreliózy může dojít k postižení srdce nebo ledvin a zvíře se svíjí v křečích. Léčí se antibiotiky...nemoc může po dlouhé době propuknout znovu, pak je třeba léčbu opakovat.
Nejen lidé, ale i psi a kočky mohou předcházet onemocnění lymskou boreliózou včasným očkováním. Očkuje se vždy v zimním období. Poprvé lze zvíře očkovat už ve 3. měsíci věku a začíná se 1 dávkou očkovací látky a po měsíci dávkou další. V dalších letech zvíře očkujeme jednou za rok.
Mezi domácími zvířaty a člověkem existuje různý stupeň citlivosti k onemocnění. Kočky jsou k infekci nejméně vnímavé, za nimi následuje pes a nejvnímavější je člověk.
 
 

Klíšťata, choroby , které přenáší a prevence

Klíšťata patří mezi roztoče Nejčastěji se setkáváme s klíštětem obecným.Klíště obecné je tzv. trojhostitelské, protože každé jeho vývojové stadium se musí nasát krve na jiném hostiteli.Vývoj klíštěte trvá 1-3 roky. Vnímají pach kyseliny isomáselné.Tento pach vydává každý teplomilný živočich, klíště jej ucítí a  reflexivně  padne přímo na hostitele. Pak se zavrtá hlavičkou do kůže a začne sát krev.

 

Hlavička ponořená hluboko v pokožce způsobuje infikovaný zánět. Klíšťata jsou nebezpečná hlavně tím,že přenášejí různé nemoci.Jedná o lymskou boreliózu, klíšťovou meningoencephalitidu a klíšťovou paralýzu.

 

.Původce boreliózy putuje ze zadní části těla klíštěte k hlavičce a je vyloučen s dalšími sekrety přímo do krve kočky.Potřebuje ovšem nejméně 12 hodin na to, aby urazil cestu od zadní části těla k místu kousnutí. K přenosu nemoci může dojít  od klíštěte, které sálo na kočce minimálně 12 hodin .Na borelióze jsou zákeřné jejich pozdní následky.  Po dvou až třech měsících po zánětu začne kočka najednou kulhat .Při diagnóze je pak zjištěn hnisavý zánět klubů. Mladá a silná zvířata někdy překonají nemoc i bez antibiotik.

 

Meningoencefalitida poškodí nervy. Objevují se horečky a záněty,dochází i k narušení vědomí. Pro lidi existuje očkování, pro kočky zatím nikoli. Při silném napadení klíšťaty se může u koček objevit klíšťová paralýza. Toto onemocnění může způsobit až mírnou obrnu, která většinou  odeznívá do dvou dnů po odstranění klíštěte. O aplikaci přípravků proti klíšťatům se poraďte se svým veterinářem. Počítejte vždy s tím, že kočka se olizuje. Nesmí slízat žádný chemický přípravek.

 

Antiparazitární přípravky     

  Napadení zvířat blechami a klíšťaty má v našich podmínkách obvykle sezónní charakter. Existuje několik způsobů, jak chránit zvířata proti těmto zevním parazitům. Záleží vždy na majiteli, který způsob zvolí. 

Antiparazitární obojek

  Obojek má většinou kombinovaný účinek jak na blechy, tak i na klíšťata. Dle výrobce je délka účinnosti různá, některé působí i 6 a více měsíců. Jsou k dispozici obojky jak pro psy, tak i pro kočky (nezaměňovat).

Antiparazitika ve spreji

  Sprej je výhodný především u hladkosrstých plemen. Sprej se většinou nesmí aplikovat bezprostředně po vykoupání zvířete a jeho účinnost je přibližně 1 – 2 měsíce. Je nutné sprejem ošetřit celé tělo zvířete, včetně hlavy. U koček je však problém, že se lízají. Po aplikaci nasaďte límec.

Spot on 

  Spot on je malé množství tekutiny v kapsli, tzv. kapka za krk, která se aplikuje mezi lopatky.  Prostřednictvím kožního mazu je účinná látka zapravována do struktur kůže, odkud se postupně uvolňuje zpět na povrch. Cizopasníci jsou hubeni pouhým kontaktem s účinnou látkou. Při volbě tohoto způsobu ochrany zvířete je zejména u koček nutné zkontrolovat, zda je přípravek pro ně registrován. Jedna z používaných účinných látek (permethrin) totiž způsobuje nervové příznaky až smrt koček. Některé novější preparáty tohoto druhu působí zároveň na blechy i vnitřní parazity a to včetně srdečních červů a ušního svrabu. Nemají však účinek na klíšťata.


Na trhu jsou ještě další druhy výrobků, např. pudr proti blechám. Jejich používání není již tak časté. 

Klíšťata jsou členovci, kteří ke svému životu potřebují dostatečnou vlhkost a relativní teplo. Jsou proto aktivní od jara do podzimu, nejvíce pak obvykle od dubna do června. Studená zima, stejně jako teplé, ale suché léto jim nesvědčí. Nacházejí se prakticky všude. Jejich výskyt se snižuje s nadmořskou výškou, ale byla zaznamenána i v Krkonoších a na Šumavě v nadmořských výškách kolem 1000 m n. m

 

 
 
 

 

Poslední fotografie



Archiv

Kalendář
<< září / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 143048
Měsíc: 651
Den: 11