Jdi na obsah Jdi na menu
 


Koťata, Kůže, Laktoza

Hynutí koťat

MVDr. Květa Mahelková

 

Za neonatální mortalitu se považuje úhyn živě narozených koťat do dvou týdnů po narození. Je to kritická doba, kdy se mohou projevit všechny nepříznivé vlivy omezující až vylučující život jedince. U koček držených volně nezjistíme, kolik koťat se narodilo a kolik uhynulo, kočka obvykle předvede svá koťata, až jsou schopna samostatného pohybu. Ve sledovaných chovech je nutno počítat se ztrátami před odstavem 10 - 30 %, z toho 65 % v prvním týdnu po narození. Každý problematický, nefyziologicky probíhající porod zvyšuje možnost úhynu koťat, taktéž příbuzenská plemenitba.
Nejčastější příčinou hynutí bývá příliš nízká porodní váha, koťata mají nízkou aktivitu a nemají zájem o mateřské mléko. K tomu se připojuje celkově snížená odolnost, koťata trvale naříkají, následně ztichnou, mají tendenci se stranit ostatních koťat nebo je matka přímo separuje -- odvrhne od sebe. Stejně tak končívají koťata, která se narodila s většími anatomickými defekty. Někdy se u dominantních zvířat, zvláště kocourů může projevit kanibalizmus vůči novorozeným koťatům. Ztráta mléka kojící kočky, nadměrná nebo nedostatečná péče ze strany matky, její nedostatečné nebo nevhodné krmení, také neúměrný zájem člověka vedoucí až k poranění mláďat zvyšuje možnost úhynu.
Nepříznivé vlivy zevního prostředí, zvláště zimy nebo extremně vysoké teploty, vlhkosti, nečistoty nebo přeplnění prostoru zvířaty vedou ke stresu a k hynutí. Zvláštní kapitolou jsou problémy s rozpouštěním červených krvinek u koťat, která mají jinou krevní skupinu než matka nebo při vrozených defektech zažívacího, dechového, cirkulačního a nervového aparátu, případně metabolizmu. Zamoření parazity, infekce virové, bakterielní nebo plísňové koťatům nesvědčí.
Pokud má chovatel zájem odchovávat zdravá koťata s nejmenšími možnými ztrátami, musí již před zamýšleným krytím zajistit, aby rodičovský pár byl zdravý, s dobrou obranyschopností (vakcinace dostupnými vakcínami), bez zevních a vnitřních parazitů. Mimo riskantní příbuzenskou plemenitbu je nutno u plemen, kde se často vyskytují odlišné krevní skupiny zvážit rizikovost a problematičnost tohoto spojení.

Kočka musí mít připravený pelíšek - porodní box, kde se může zahřát, je ideální v prostředí pokojová teplota. Není vhodné kočku při fyziologickém porodu rušit. Po porodu je nutný klid, přítomnost cizích lidí je rušivá, zvláště pokud manipulují s koťaty.
Denní přírůstek zdravých koťat by měl být 4 - 10 g, porodní váha by se měla zdvojnásobit za 10 - 12 dní. Má-li kočka nedostatek mléka nebo mléko ztratí a není možno zajistit kojnou kočku se stejně starými koťaty, je nutno zavčas přikrmovat komerčně vyráběnou náhradou kočičího mléka. Tu by měl mít chovatel připravenu již před porodem - pro jistotu. Pokud je kotě podchlazené, má tělesnou teplotu pod 35 stupňů a nemá sací reflex, nesmíme se jej pokoušet krmit. Nejprve se musí zahřát na teplotu 38 stupňů, pak teprve může být schopno polykat podané mléko. Koťata s odlišnými krevními skupinami než matka, je nutno prvních 24 hodin krmit uměle, nesmí pít od matky!
Je na zvážení chovatele, jestli koťata, která se narodí postižená většími nebo menšími vadami nebo slabá, neduživá a málo životná, za každou cenu udržovat při životě. Za neplnohodnotná zvířata, pro která je mnohdy přežívání utrpením, přebírá chovatel plnou zodpovědnost a nemůže je s dobrým svědomím předat jiným zájemcům o kočky. Zde je porada s veterinářem potřebná.

Luci and Chiny

Pokud není zcela jasná příčina uhynutí kotěte, je vhodné zajistit pitvu. Podle zjištěných skutečností je možno se v dalším chovu vyvarovat chyb.

 

 

Nové kotě

jak na to ...

 

 

 

 

První dny v novém domově jsou pro kočku i pro nás velmi vzrušující.Kočka či kotě si musí zvyknout na nové lidi i na nový domov.Jak to kočičce usnadnit a jak jí pomoci,aby vše probíhalo příjemně pro ni i pro vás?Bude mít v novém domově i nové zvířecí přátele? Jak ji přijmou a jak si na sebe zvyknou?Toto jsou jistě otázky,které si pokládá každý nový páníček. V tomto článku najdete pár rad,jak vše snadněji zvládnout.

foto : jastycat*cz...chov tureckých angor

Kočičku přineste domů v přepravce,v nejklidnější části dne.Např.když jsou vaše děti ve škole.Přepravku položte na klidné místo,odkud bude moci kočička samostatně prozkoumávat nový domov.Nechte jen na ní,kdy bude chtít s prozkoumáváním začít.V žádném případě ji nenoste na rukou po bytě,aby jste jí všechno ukázali.Pokud máte doma i další zvířata,znamená seznamování určitý stres.Nepouštějte k nové kočičce ihned ostatní domácí mazlíčky. Umožněte jim jen vizuální kontakt.Zvířatům dopřejte dost času na seznámení.Z vaší strany to bude chtít i trochu více trpělivosti.V žádném případě se nevěnujte jen nové kočičce,ostatní by mohli žárlit.

Misky s krmením postavte na místo,kde bude kočka krmena a povzbuzujte ji k hledání potravy.Zpočátku krmte krmivem, na které bylo koťátko již zvyklé.Pokud budete chtít později přejít na nový druh krmiva,dělejte to postupným přidáváním nové stravy do stávajícího krmiva,až ho zcela nahradíte novým.

Ukažte kočičce záchod a na chvíli ji na něj položte.Kočička si místo obhlédne,očichá a snadněji zapamatuje.Nezapomeňte ji pochválit jakmile záchodek použije.Pokud však kočička odmítne na záchodek chodit,může to být způsobeno stelivem, na které není zvyklá,ale také místem,na které jste záchod umístili,možná i typem záchodu.

Postarejte se,aby v prvních dnech nevládl v rodině zbytečný rozruch a návštěvy známých a příbuzných zvědavých na váš nový přírůstek do rodiny raději odložte na dobu,kdy již váš malý pokojový tygr bude na nový domov zvyklý.

Pokud plánujete kočičku vypouštět i ven,měli by jste jí první výlet povolit asi za čtyři týdny.Tak bude mít dostatek času,aby si zapamatovala nový domov a brala ho jako svůj revír. Nezapomeňte na pelíšek,který bude určen jen nové kočičce a bude záležet jen na ní,zda se později o něj ráda bude dělit.

Svému novému členu rodiny věnujte dostatek pozornosti,pohlaďte ho pokud se k vám přiblíží.Pokud chce odejít,akceptujte to.Seznamování s novým domovem i s novými páníčky by pak mělo být pro kočičku velmi příjemné.

 

zdroj : jamis-kocky.net

Odstav koťat

Začínáme přikrmovat koťata

Zvykání koťat na samostatný příjem potravy začíná ve třetím týdnu života koťat. V této době už koťatům nestačí pouze mateřské mléko a je čas na postupný odstav koťat. Koťatům začneme nejdříve nabízet speciální mléko pro koťata (dobře se osvědčilo i ředěné neslazené kondenzované mléko), poté tvaroh, dětské kaše a postupně zvyšujeme množství porcí. Pomůže také namáznout kotěti stravu na patro, polkne to. Od čtvrtého týdne jim předkládáme mleté nebo velmi drobně nakrájené maso, přemražené 24 hodin v mrazáku, může být i mixované, sýr a natvrdo uvařený žloutek. Mezitím můžeme koťata krmit i speciálními kotěcími konzervami. Postupné odstavování trvá do 8. týdne. Postupně zvykáme koťata i na přílohy k masu a na kotěcí granule. Je samozřejmé,že koťata musí mít dostatek čerstvé vody.

Na odstav koťat navazuje i jejich odběr a odchod. U koček domácích, které zvládly odstav dobře je možný odběr nejdříve v 8. týdnech. U šlechtěných koček je to mnohem později, nejdříve ve 12. týdnech. Kotě na odběr by nemělo mít průjem, musí umět samostatně jíst a být v dobré kondici. Je také dobré poradit novému majiteli co kotě jedlo dosud a v tom pokračovat i nadále. Změna stravy nesmí přijít náhle.
 

Umělý odchov koťat

Zůstane-li odchov na nás, usíme počítat s tím, e v prvním týdnu budeme krmit koťata každé dvě hodiny, ve dne i v noci. Ke krmení používáme speciální kočičí mléko, které se prodává sušené a ředí se převařenou vodou podle návodu. V prvním týdnu je dávka na jedno krmení 5 ml (1 čajová lžička). Ke krmení používáme speciální lahvičky pro koťata nebo stříkačku z plastu. Mléko připravujeme na každé krmení zvlášť a veškeré pomůcky musí být vyvařené. Koťata jsou velmi náchylná k infekcím trávícího traktu a tak je dodržování hygieny nezbytné. Při krmení držíme kotě bříškem dolů a postupujeme pomalu, abychom je nezahltili. Teplota mléka má být asi 38 stupňů, tedy jako tělesná teplota kočky. Po týdnu můžeme jednu noční porci vynechat. V druhém týdnu je jedna porce 7 ml. Stejně krmíme i třetí týden, ale porci zvýšíme na 10 ml. Od začátku čtvrtého týdne uděláme šestihodinovou noční přestávku a přes den krmíme každé tři hodiny. Od začátku pátého týdne krmíme šestkrát denně, tedy každé čtyři hodiny. Po každém krmení musíme kotěti masírovat bříško, aby se vyprázdnilo. Předem si připravíme buničinu na veškeré výkaly. Bříško masírujeme prstem proti směru hodinových ručiček. Ústí močové trubice masírujeme kouskem hadříku nebo buničiny.

Ze zkušenosti od chovatelky ještě přidám, že je možné odchovat koťátka kozím mlékem. Postup krmení je stejný. Podařilo se to.
 

 

Nové kotě

základní rada pro ty, kteří kotě doma nikdy neměli

 

Přinesli jsme si kotě. Mělo by být starší než 8 týdnů, pokud je to kotě kočky domácí. Šlechtěná koťata jsou k odběru nejdříve ve 12-ti týdnech. Zjistíme si, zda je kotě odčerveno a kdy bylo očkováno. Odstraníme z bytu všechny jedovaté rostliny.

 

Prvními věcmi, které už máme přichystané je stelivo s toaletní nádobou. Misky na jídlo a vodu, nejlépe keramické, nebo nerezové, a přepravku, ve které jsme kotě přinesli a tam ho i s nějakým předmětem z domova (kapesník, ručníček, dečka) necháme tak dlouho, dokud si netroufne samo.

 

Stravu, kterou kotě konzumovalo doma máme připravenou a tím pokračujeme i zde. Pokud kotě ještě pilo od matky kočky, koupíme si mléko Kitty-milk ve zverimexu, případně neslazenou tatru, nebo sunar, či sušené mléko, nebo smetanu na vaření…a podáváme 2 x denně misku mléka ke stravě.

 

Kotěti ukážeme opakovaně kde je toaleta, ale to až poté, co si troufne vylézt z přepravky. Počítáme s tím, že první den, či 2 dny nám kotě zaleze za lednici, pod gauč, či za linku…bojí se!! Průzkum terénu kotě udělá až v noci.

 

Krmíme nejméně 3 x denně, menší koťata i 4 x. Je dobré krmit masem, případně kotěcíma konzervama, nebo jemnýma kotěcíma granulkama. Stravu, kterou kotě mělo v odstavu v domově v prvních dnech dodržujeme, poté můžeme pomalu přecházet na to, čím chceme krmit my.

 

Pokračujeme studiem na netu, knih,návštěvou odborných prodejen krmiva, dotazem na zkušené chovatele, jak krmit dál, a jak se o kotě starat.

 

6 rad, kde a jak si vybrat kočku :

 

l/

Podle atlasu, internetu, nebo u známých či v encyklopedii zjistěte : která kočka by se vám líbila. Soustřeďte se nejen na vzhled, ale i na charakter a údržbu vybraného plemene. V neposlední řadě rozhodněte podle toho, jaký život kočce připravujete…v bytě, polovolně, nebo volně v domku.

 

2/

Sežeňte seznam chovatelů kteří vybrané plemeno mají a minimálně dva až tři navštivte. Prohlédněte si styl chovu, včetně pelechů, škrabadel, či dvířek ve vchodu a podobně.

 

3/

Pokud máte doma psa, hledejte chovatele, který má psy také. Kočky na něj budou zvyknuté a vyhnete se komplikacím. Pečlivě si poznačte, co kotě ve starém domově konzumovalo a v tom pokračujte po příchodu do vašeho domova. Vyhnete se průjmům a stravovacím problémům.

 

4/

Kotě neberte dříve než ve  12 ti týdnech od kočky. Zjistěte, zda a kdy bylo kotě odčervené a očkované.  Ve starém domově kotě několikrát navštivte, abyste se ujistili o povaze a přítulnosti k vaší osobě. Kotě nesmí mít průjem, zánět očí, nebo velké bříško…

 

5/

Zjistěte, zda někdo u vás doma není alergický, počítejte s finančními náklady, které vás čekají ve formě steliva, stravy a veterinární péče, také vybavení hřebeny, zdravotními pomůckami a hračkami. Opatřete vaši drahou sedačku přehozy či dekami, proti poškrábání, odstraňte z bytu jedovaté pokojové rostliny.

 

 
Vtiskávání
Proč moje kočka má oblíbenou určitou stravu?

 

Období vtiskávání u koťat je ve věku 4 až 7 týdnů věku. Je to období odstavu koťat, kdy začínají samostatně konzumovat. Krmení koťat v tomto věku může mít vliv na jejich stravovací návyky i do budoucna. I když lze postupně kotě v novém domově naučit na novou stravu, může zůstat návyk na vtisknuté období podmíněně zachován. Návyk ze stravování koťat i zdánlivě nekvalitním krmivem, či granulemi, může mít podstatu danou z tohoto vtiskávacího období.

 

Nauka o chování živočichů se nazývá etologie. Chování živočichů, ale také člověka je výsledkem reflexních dějů. Jsou to jednak vrozené reakce, podmíněné dědičností - nižší nervová činnost, jednak získané postupy, které se vytvářejí během individuálního života jedince - vyšší nervová soustava.

 

 Zachování informací v mozku v podobě paměťových stop nazýváme paměť. Může být krátkodobá nebo dlouhodobá. Velmi pevné paměťové stopy (vtiskávání) se vytváří u mláďat. Vtiskávání je jev tvořící rozhraní mezi vrozeným a získaným chováním.

 

Nejjednodušší formou vrozené, tedy nižší nervové činnosti, jsou nepodmíněné reflexy. Jsou to vrozené reakce nervové soustavy na určité smyslové podněty, např. chuťové podněty vyvolávají slinění, dráždění rohovky - mrknutí. Složité vrozené reakce organismu nazýváme instinktivní chování - instinkt.

 

Základní a nejsilnější jsou potravové, obranné, pohlavní a rodičovské instinkty. Zvláštní formou vrozené reakce organismu, kdy určitý způsob chování provází změna tělesné aktivity, jsou emoce (ohrožená kočka prská, zvyšuje se její krevní tlak). Podmíněným podnětem u zvířat stejně jako u člověka může být vjem zrakový, sluchový, hmatový, čichový, chuťový, tedy jakýkoliv vjem smyslový. Pavlov je označil jako první signální soustavu.

 

FNI -novorozenecká isorythrolýza koček (rozpad červených krvinek)

FNI se zvláště týká Devon rexů, britských krátkosrstých a v menší míře PER, ABY a SOM.
Kočky mohou mít tři různé krevní skupiny: A, B a AB. Krevní plazma koček obsahuje přirozené protilátky proti cizí krevní skupině

.
Většina koček má A. Jeli ale kočka s krevní skupinou B nakryta kocourem s krev. skup. A mohou se koťatům po porodu - během prvních 18-24 hodin - dostat s mateřským mlékem do těla smrtící protilátky (všechny ostatní kombinace jsou bezproblémové). Většina koťat ihned po narození umírá, u ostatních předchází smrti slabost a obtíže se sáním mléka. Výjmečně se stává, že některé kotě přežije, ale jsou pak slabá a mají problém s chudokrevností.
Příznakem, který FNI provází je červenohnědé zbarvení moči kotěte, smrt pak způsobí rozpad červených krvinek.


Jak FNI předejít, je, že u rizikových plemen zjistíte krevní skupiny kočky a kocoura a nenecháte spářit kočky s krev. skup. B s kocoury s krev. skup. A.
Pokud by k tomuto však došlo, je nutné aby byla všechna koťata prvních 24 hodin po porodu krmena uměle vyrobeným mlékem. Pokud zabráníte aby se v této době koťata napila mateřského mléka, je téměř 100% šance, že koťata přežijí. Po těchto 24 hodinách již mohou koťata opět sát mléko od matky, protože jejich střeva protilátky nevstřebávají.

Trombikulóza – časté onemocnění kůže na sklonku léta

V češtině se pro toto onemocnění používají názvy jako srpnová vyrážka nebo podzimní erytém (tj. zarudnutí kůže), což poukazuje na výraznou sezónní souvislost. Latinský název je odvozen od původce onemocnění.

 

Trombikulóza – časté onemocnění kůže na sklonku léta

 

(Autor snímku: Prof. MUDr. J. Špaček, DrSc.)


 

Sametky patří mezi roztoče. Vývojový cyklus začíná nakladením vajíček parazitů samičkami dospělých roztočů do půdy. Zde se ve vlhkém a teplém prostředí vylíhnou početné populace šestinohých larev přibližně za deset dnů. Při vycházkách, sezení či poležení na lukách, zahradách nebo v lesoparcích larvy přelezou na těla teplokrevných živočichů (např. psů, koček, hlodavců, ovcí, koní i lidí). Pomocí kusadel naruší povrchovou vrstvu kůže a vstříknou do ranky trávící enzymy. Tímto pro ně elegantním způsobem si vytvoří „žaludek“ přímo v naší či zvířecí kůži. Touto pro teplokrevné živočichy poněkud bolestivou technikou natráví buňky kožní tkáně a zažitinu pohodlně nasávají. Takto se krmí na kůži po dobu 2 až 10 dnů. Po nasycení odpadnou do půdy, kde se za 5 až 6 týdnů promění v již osminohé nymfy (pohlavně nezralá stádia) a poté v dospělé roztoče. Nymfy i dospělci se živí rostlinnými tekutinami nebo parazitují na hmyzu.

V závislosti na teplotních a vlhkostních podmínkách může proběhnout od jednoho do pěti vývojových cyklů během jednoho roku. V zimě je vývoj přerušen.

Na našem území se nejčastěji s parazitujícími larvami setkáváme v průběhu srpna a září.

http://www.veterinarni-klinika.com/index.php?str=clanky/trombikuloza

 

 

nemoci kůže i v kategorii

akne - absces

 

provádí se alergické kožní testy a další vyšetření, abychom zjistili typy alergenů u postižených zvířat.
 

 

Nemoci kůže

 

Dermatofytóza - plíseň

 

 

 

Dermatofytóza je způsobena kožními plísněmi. Může jít o plíseň kůže, drápků i chlupů. Často onemocnění kočky mladší 12 měsíců nebo stará, imunosuprimovaná a podvyživená zvířata. Kočka se nakazí nejčastěji přímým kontaktem s nemocným zvířetem nebo pobytem v místech, kde se nakažené zvíře pohybovalo. Nákaza pronikne do kůže v místě porušení obchranné bariéry kůže nebo v místě s povrchovým poraněním.

Příznaky dermatofytózy

 

 

 

Přiznaky dermatofytózy se těžko rozpoznávájí. Mohou se projevit jen jako polámané chlupy na tvářích a uších nebo jako malá okrouhlá místa se šedavou šupinatou kůží, nejčastěji na hlavě, uších, tlaplách a zádech. Plíseň může napadnout i drápy, které se pak snadno lámou, drolí a jsou velmi bolestivé.  Kočka může být ale také pouze přenašečem, aniž sama onemocní.

Diagnóza se potvrzuje kultivací chlupů a kožního seškrabu.

Léčba dermatofytózy

 

 

 

Plísňová onemocnění lze léčit řadou antiseptických krémů a ve vážných případech i protiplísňovými přípravky. Při léčbě se doporučuje kočku ostříhat a léčit všechna další zvířata v domácnosti. Doporučuje se pravidelně vysávat domácnost a prát pelíšky
na vysoké teploty. Spory plísní jsou velmi odolné a mohou v domácnosti vydržet ještě řadu měsíců. Již vyléčená kočka se může opětovně nakazit. Spolehlivě ji v tomto případě ochrání očkování.

Dermatofytóza je dobře léčitelná a neohrožuje život kočky, je však přenosná na člověka!!

plíseň na kůži kočky

 

Dermatitida - zánět kůže - ekzém

 

 

 

Dermatitida je porucha kůže, obyčejně nazývaná jako ekzém.

Klinickými příznaky bývá svědění. Kočka se často a usilovně drbe, vykusuje si kůži na postižených místech. Zánětlivá ložiska bývájí zanícená, suchá s odlupující se kůží. Při neléčené dermatitidě bývá kůže téměř bes srsti, je tmavší a ztluštělá. další časté onemocnění koček, které může mít mnoho příčin. Důležité je přesně stanovit, o jaký druh dermatitidy se jedná. Často má tato nemoc podobu šupinkovitých lysinek na kůži, na kterých se tvoří puchýřky a boláky.

Druhy dermatitidy

 

 

 

Rozlišujeme tři základní druhy dermatitidy:

  • Kontaktní dermatitida - je způsobena přímými stykem s alergeny. K nejběžnějším patří alergie na obojky proti blechám, mycí prostředky apod.
  • Alergická dermatitida - je reakcí na určitý druh potravy nebo na bleší výkaly.
  • Sluneční dermatitida – způsobuje zarudnutí a svědivá místa hlavně na ušních boltcích bílých koček

Léčba

 

 

 

Při podezdření na dermatitidu se obraťte na veterináře. Je důležité zabránit kočce, aby se škrábala. Toto onemocnění lze léčit antibiotiky, protizánětlivými léky nebo hormonálními přípravky. Solární dermatitidu zvládnete namazáním postiženého místa ochranným krémem. Pokud se u kočky objeví reakce na obojek proti blechám, sundejte ho.

Vředy, abscesy

 

 

 

Tyto boláky jsou pro kočku velmi bolestivé. Místo bývá oteklé, zčervenalé a naplněné hnisem. Tato poranění mívají častěji kocouři následkem rvaček s jinými kocoury. Abscesy se vyskytují nejčastěji na tvářích a v okolí ocasu.

Jestliže to kočka dovolí, ostříhejte srst v okolí abscesu a ránu vyčistěte vlažnou vodou ve slabém solném roztoku. Nesnažte se absces propichovat. Budete li ránu opakovaně omývat, bolák praskne sám a vyteče z něj hnis. Pokračujte v omývání, aby se hnis znovu nevytvořil.

Jestliže je absces hodně veliký nebo se stále zvětšuje, navštivte veterináře. U těžších případu by mohlo dojít k otravě krve.

absces u kočky

Nádory

 

 

 

Kožní nádory se vyskytují jako zduženiny na kůží nebo pod kůží. Nádory mohou být buď benigní nebo maligní (zhoubné). Nádory se většinou velmi rychle zvětšují. Někdy je provází krvácení a vředy.

Při podezření na nádor, navštivte veterináře co nejdříve.

Nervózní olizování

 

 

 

Nervózní olizování srsti může ve výsledku způsobit dermatitis nebo olisání. Příčinou bývá většinou nuda nebo úzkost. Více se dočtete v kapitole Kočka s problematickým chováním.

Kočičí akné

 

 

 

Akné na bradě a spodní čelisti je způsobeno ucpáním pórů v kůži. Akné má podobu malých vřídků, pupínků nebo černých teček.

Pokud by došlo k většímu výsevu pupínků, poraďte se s veterinářem. Někdy je nutná léčba antibiotiky.

Mastný ocas

Toto onemocnění je projevem nadbytečné produkce mazu v mazových žlázách na kořeni ocasu.  Obyčejně postihuje nekastrované kocoury. Na světlé srsti jdou vidět zahnědlé skvrny.

Ocas umyjte šamponem pro kočky nebo pro děti. Pokud se postižené místo zanítí, navštivte veterináře.
 

Mléko

laktoza

 

Klasické mléko opravdu do kočičího jídelníčku nepatří. Kočka neumí trávit laktózu, navíc ji mléko způsobuje obvykle průjem. Jako vše je i mléko individuálně snášeno. Můžeme ji však dopřát kupované sušené kočičí mléko nebo vodou ředěné neslazené Tatra mléko v poměru 1:2 (2 díly Tatry).Zvláště dobré je tuto kombinaci podávat březím a kojícím kočkám, koťatům nebo nemocným jedincům. Z ostatního sortimentu mléčných výrobků můžeme kočky krmit bílým jogurtem, zakysanou smetanu,smetanou na vaření,tavenými sýry nebo vanilkovým pribináčkem. Nicméně nekojícím kočkám by se mléčné výrobky neměly objevovat ve složení jídelníčku často.

Konzumace mléka je u každé kočky jinak snášena. Je to i u lidí. Nelze zaujmout jednoznačný postoj..ty ano já taky ano a podobně. U koťat je stravitelnost mléka také na delší psaní!

 

Laktoza :

obsah laktozy se tepelným zpracováním a úpravami sterilizačními, kysáním, odstředěním, atd., změní a ve shora jmenovaných výrobcích je podstatně nižší!!! Do některých jogurtů se laktoza doplňuje, je potřeba to číst.

 

Laktóza označovaná také jako mléčný cukr je disacharid, u kterého jsou monosacharidy glukóza a galaktóza navzájem spojeny b-1,4 glykosidickou vazbou.

 

 

 

    Nachází se v rozdílných koncentracích v mléce téměř všech savců s výjimkou lvouna kalifornského a ve všech výrobcích z mléka. Kravské mléko obsahuje obvykle 4,5-5,0 g laktózy na 100 ml (Jenness a Sloan 1970). Při jeho zpracování přechází laktóza částečně nebo úplně do mléčných výrobků. Ve smetaně (Sieber et al. 1996) a v másle (Sieber et al. 1998) je obsah laktózy v důsledku sníženého obsahu vody oproti mléku o čtvrtinu až polovinu snížen. U zakysaných mléčných výrobků je koncentrace laktózy působením mléčných bakterií snížena přibližně o jednu třetinu

    Při výrobě jogurtů může dojít v důsledku obohacení sušeným mlékem a zahuštěním mléka ke zvýšení koncentrace laktózy, která se pak podstatně neliší od koncentrace v mléce.

    Při výrobě tvrdého i polotvrdého sýra dochází již v prvních pěti až deseti minutách zrání ke štěpení laktózy na glukózu a galaktózu, které jsou v dalším procesu zrání odbourány na mléčnou kyselinu (Steffen 1975). Podle novějších šetření je i v měkkých sýrech laktóza zcela odbourána (Sieber et al. 1994). Pouze v několika vzorcích (6 ze 62 vyšetřených) byla nalezena zanedbatelná množství laktózy.

 
 

 

Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< září / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 144494
Měsíc: 473
Den: 11