Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kočka divoká - Felis silvestris

Divoký výraz šelmy na lovu dokládá, že kočka divoká nemá s domácími kočičími mazlíčky moc společného

několik párů je v Národním parku Podyjí, další v Jeseníkách a možná i v Rychlebských horách a na Šumavě

 

Divoký výraz šelmy na lovu dokládá, že kočka divoká nemá s domácími kočičími mazlíčky moc společného

Je vytrvalým a nezdolným lovcem, který hubí myši a hraboše po stovkách.Je natolik užitečná, že pro ni v Německu, Rakousku i Francii dokonce vysazují zvláštní, padesát metrů široké a mnohdy i desítky kilometrů dlouhé »komunikační pásy« z křovin a stromů. Ty spojují oblasti jejich výskytu tak, aby se k sobě zvířata dostala a mohla se rozmnožovat.

Divoké kočky ve světě :

Spolu s kočkou divokou evropskou existuje pět druhů divokých koček. Je to africká kočka divoká plavá, má světlou béžově šedou srst a ohon zakončený do špičky. Kočka divoká jihoafrická má typické načervenalé zbarvení v oblasti uší, břicha a zadních nohou. Kočka divoká šedá žije v Tibetu a kočka divoká stepní v Indii, Iráku a horách Střední Asie.

Původ naší kočky domácí se odvozuje od africké kočky plavé, která zdomácněla již před více než 9000 let. Do Evropy ji pravděpodobně přivezli Féničané.

Kolik divokých koček je, nikdo neví

Nejvzácnější zvíře v Česku je kočka divoká - Felis silvestris

Výskyt kočky divoké v Podyjí

DNA analýza vícekrát potvrdila, že kočka divoká je trvalým hostem v Podyjí a dokonce zde přezimuje

 

 

Jelikož lze jen těžko rozlišit jedince kočky divoké od divoce zbarveného exempláře kočky domácí, je potvrzení výskytu přímým pozorováním zvířete nepříliš spolehlivé. V NP Thayatal proběhl proto výzkum pomocí metody vábení kočky divoké. Jednalo se o dřevěné kolíky potřené baldriánem, na kterých při tření a očichávání zanechala kočka divoká několik svých chlupů. Vzorky chlupů byly geneticky zkoumány ve Výzkumném ústavu v Senckenbergu. Dva vzorky z roku 2008 jednoznačně potvrdily přítomnost kočky divoké. Biolog NP Thayatal Christian Übl dodává: "Nález zdůrazňuje význam NP Thayatal, který v roce 2009 slaví své 10. výročí od založení, jako životního prostoru pro kočku divokou. Výzkum by se měl v roce 2009 rozšířit také do sousedního NP Podyjí v České republice, na rok 2010 je naplánován společný Life-Projekt s německým partnerem.

kotě kočky divoké...

 
 

 

Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< září / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 136744
Měsíc: 629
Den: 29