Značkování, Deaktivace kočky-skřipec
Nežádoucí změny hygienických návyků koček

Kočka je od přírody velmi čistotné zvíře, je třeba za změnou jejího chování hledat vážný důvod buď zdravotní, nebo psychický. Proto je potřeba jako první krok zajít s kočkou k veterináři, který důkladnou prohlídkou a vyšetřením zjistí, zda vaše kočka netrpí nějakým onemocněním močového ústrojí nebo střevními problémy. Pokud veterinář vyloučí zdravotní problémy, je třeba zapátrat v paměti, co se změnilo na chodu domácnosti natolik, že to vaše kočka přestala snášet a začala vás upozorňovat, že se jí ta změna vůbec nelíbí. Je třeba v obou případech jednat rychle, protože by se mohlo stát, že jí nežádoucí návyky zůstanou, a potom je velmi těžké tyto návyky odstranit.
Močení mimo kočičí záchod - rychle musíte přijít na to, co je příčinou močení mimo kočičí záchod, abyste mohli tento problém vyřešit dřív, než se z něj stane zvyk. Rozhodně neváhejte a vezměte kočku k veterináři, jestli vaše kočka netrpí onemocněním močových cest, ať už jsou to močové kameny u kocoura nebo zánět močových cest u kočky. V obou případech je to pro kočku bolestivá záležitost, a proto, že si kočka spojuje bolest při močení s kočičím záchodem, snaží se vymočit jinde. Pokud je vyloučen zdravotní důvod, je třeba zjistit, jestli se nejedná o dospívajícího kocoura, který se snaží značkovat. Například vana a umyvadlo v koupelně jsou oblíbeným cílem mladých kocourů, kteří pohlavně dospívají a zkouší poprvé rozstřikovat moč.
Močení do postele - může se jednat jak o zdravotní problémy, které zjistí veterinář, nebo se vám vaše kočka snaží sdělit jiný problém. Snažte se zamyslet, jestli ji v poslední době nenecháváte delší dobu samotnou doma, nebo se jí možná nelíbí nový člověk nebo zvíře ve vaší domácnosti. Kočky používají moč jako signální znamení a vaši postel si vybrala možná právě proto, že ji chápe jako vaše území, a také jako nejlepší místo pro to, aby vám mohla zanechat zprávu. Potom je třeba vyprat všechno povlečení v prostředku, který odstraňuje zápach a právě na místo, kam chodí močit, uložit misku se žrádlem. V době vaší nepřítomnosti je třeba nechat ložnici zavřenou. Dále je třeba věnovat vaší kočičce více času a hraní, abyste ji ujistili, že ji máte stále stejně rádi. Pokud změnu chování způsobila přítomnost nového člověka v rodině, je třeba do her zapojit i jeho.
Močení na sporák nebo kuchyňskou linku - opět je třeba nejprve vyloučit zdravotní problémy, potom, zda se nejedná o dospívajícího kocoura, který se snaží značkovat si svoje území. Sporák nebo kuchyňská linka je další místo, které kočka bere jako vaše území, a proto se vám tam snaží zanechat zprávu. Proto je potřeba zkontrolovat, jestli jste třeba nezměnili místo kočičího záchůdku, nebo jestli kočku při používání toalety nevyrušuje třeba další zvědavý zvířecí člen rodiny.
Vyhrabávání steliva z kálecí misky - jedním z důvodů proč je tak snadné přesvědčit kočky, aby používaly kočičí záchod, je touha zahrabávat své výkaly, aby je dravci nenašli a nezjistili tak, že je někde v blízkosti kočka. Pokud se vaše kočka chová tak, jako by se chtěla podhrabat a podestýlka létá na všechny strany, je třeba zjistit, proč je to tak. Může to být tím, že je kálecí miska poněkud malá, a proto je třeba vyzkoušet větší, třeba i dvakrát než je kočka. Snažte se vybrat takovou, která má i vyšší boky nebo krytou toaletu. Pokud to nezabere, můžete ještě snížit podestýlku v misce a měnit ji častěji, abyste záchůdek díky nečistotě vaší kočce neznechutili.
Kálení daleko od kočičího záchůdku - kálení koček jinde po bytě může být signál, že něco není v pořádku. Kočky dávají přednost měkké, suché, kypré půdě nebo kupované podestýlce, protože se v ní dá dobře hrabat. Pokud začne chodit jinde po bytě do rohů, pod stůl apod., může to značit, že v blízkosti kálecí misky je něco rušivého. Nejdříve zjistíme, jestli kočka netrpí zažívacími problémy. Potom se ujistíme, že jsme nepřenesli záchůdek na jiné, pro kočku nepřijatelné a rušivé místo, jestli ji při výkonu potřeby nechodí rušit malé dítě, či další zvíře v domácnosti nebo jste ji prostě jen nezavřeli dveře do místnosti s kálecí miskou. Nikdy kočku netrestejte. Kočka by nepochopila, proč to děláte.
Značkování močí
Značkování močí je u koček jednou z primárně používaných metod, kterými si vyznačuje svoje teritorium. Všechny kočky mohou značkovat, ať je to samice, samec nebo kastrát. Existují dva rozdílné typy značkování močí založené na dobře definovatelných příčinách.
Jeden z typů je značkování související se sexuální aktivitou. U všech samců a samic je často provázeno zvukovými projevy.
Dalším typem je značkování močí související se strachem a úzkostí, které jsou často zapříčiněny nějakou změnou v teritoriu kočky, jako je například příchod nového člena do domácnosti (člověka anebo zvířete), nový nábytek nebo jen přestavba a přemístění nábytku. Podle přesného průběhu je značkování snadno odlišitelné od normálního močení. Nejdříve si kočka vybere svislý povrch (nábytek, stěnu). Mírně pootevřenými ústy očichá objekt, zapře se do podlahy a zůstane nehybná několik sekund. Poté se otočí zadkem ke svislému povrchu a s ocasem zvednutým nahoru vystříkne na svislý povrch proud moči. Skvrny můžou být viditelné na vyčnívajících objektech, na rozích stěn ve výšce asi 10-20 cm nad zemí (ne na zemi). Objem takto vystříknuté moči je značně menší v porovnání s objemem vymočeným.
V některých případech může být však obtížné odlišit značkování močí ze stresu od některých typů poruch močení, jakými mohou být např. časté nucení na močení v důsledku tvorby močových kamenů a zánětů. Obraťte se tedy prosím na Vašeho veterinárního lékaře.
Značkování
Rozdíl mezi značkováním a běžným močením?
Značením teritoria kočky podávají informace ostatním kočkám o svém pohlaví, věku, zdravotním stavu a především upozorňují na hranice svého území ostatní vetřelce. Kočky venku uklidňuje, když jsou obklopeny svým vlastním pachem.
Když kočka značkuje močí, nepřikrčí se jako při normálním močení. Značkující kočka stojí odvrácená od předmětu, který značkuje a vystříkne směrem dozadu několik kapek moči. Ocas má při tom zvednutý a jeho koncem švihá se strany na stranu. Kočky značkují z jiných důvodů, než je močení. Je důležité tyto dvě věci rozlišovat.
Ve vnějším prostředí, mimo byt většinou všechny kočky, kastrované i nekastrované, kočky i kocouři značkují. U nekastrovaných koček je pravděpodobnost (značkování) daleko větší. Kastrování u obou pohlaví sníží riziko problému, značkování se přesto může objevit, z územních důvodů.
Není značkování nemoc?
Značkování v bytě bývá vyvoláno psychickou a sexuální rozrušeností vaši kočky. Váš veterinární lékař vyšetří vaši kočku na některá onemocnění, zejména na cukrovku, nemoci ledvin nebo močového měchýře, atd., které mohou způsobit, že vaše kočka močí na nevhodném místě v nevhodnou dobu, ale uvedené nemoci samotné značkování nevyvolávají.
Trestáním se problém nevyřeší!
Je přirozené že vás rozčilí, když vaše kočka začne znečisťovat byt, ale rozčilování, křik nebo dokonce namáčení čumáčku do výkalů, nezabrání, aby to opět neprovedla, trest celý problém jenom zhorší. Rivalitní postoje koček v komunitě více jedinců doma mohou být příčinou těchto projevů. Více kocourů v bytě, pachy hárajících koček i z venku oknem, jejich hlasové projevy, mohou vašeho kocoura přimět ke značkování i když je kastrovaný. Stejně tak kastrovaná kočka může z důvodu blízkosti soupeřky značkovat i po kastraci.
Kde kočka značkuje?
Kočky nejčastěji značkují plochy při vchodu do bytu, nebo domu – rámy dveří, místa, kde se jeho páneček rád zdržuje, tzn. i postel. Značkovat může ale kdekoliv v bytě, např. nábytek, záclony, nebo jakékoliv zařízení a předměty v domácnosti. Označkují pro ni neznámé předměty, který byly přineseny do domácnosti, a dokonce i osoby, jejich boty!
Čištění pachu
Potřísněné místo vytřít vlhkým hadrem a pak použít nějaký biologický odstraňovač pachu. Obraťte se na vašeho veterináře, který vám určitě doporučí nejvhodnější přípravek. Běžné dezinfekční prostředky nejsou příliš účinné. Některé přípravky obsahují čpavek (přirozená složka kočičí moči) a vaše kočka by si mohla myslet, že jiná kočka označkovala její místo a to jí povzbudí k přeznačkování. Pach může přetrvávat přes veškeré vaše úsilí až 4 týdny. Postříkaní místa feromonem (sprej s přirozeným kočičím pachem) může mít úspěch. Pachy feromonů cítí jenom kočky člověk ne. Po vyčistění místa, umístěte poblíž její krmící misku, protož v blízkosti místa krmení kočky neznačkují. (Ke krmení použijte krmivo suché, protože mokré, například konzerva by se mohla zkazit.)
Pamatujte si, jestli důvod k značkování nebyl odstraněn, kočka bude značkovat dál, někde na jiném místě.
Jak značkování odnaučit?
Jestliže se vám podaří zjistit proč kočka značkuje, je velká šance se tohoto nešvaru zbavit. Pro vás i pro vašeho veterináře to bude ale doslova detektivní práce. Jednou z možností je, že se do vašeho okolí nastěhovala nová agresivní kočka a ta vaše se cítí ohrožena. Cizí kočka pohybující se v okolí vašeho bytu či domu, viditelná i z okna je rušivá. Když přibude do vaši domácnosti nový pes, kotě, nebo novorozeně, kočku by tato událost mohla vyvézt z rovnováhy a znervóznit. Aby se cítila bezpečná, někdy pomůže, když ji vymezíte malé uzavřené místo, vyhrazené pouze pro ni, také málo prostoru v bytě či domě je rušivý element, nelze mít byt či dům tzv. překočkovaný, případně přepsovaný + lidí hodně a je zle, problém je také s malými dětmi, těch se kočky bojí, protože nemají cit v hlazení, zatahají, zmačknou, atd. Kočka vycítí i člověka, který nemá kočky rád a přesto je ve vaší domácnosti. Pokud kočka chodí ven, pomůže uzavřít vstupní otvor, aby do domu neměla vstup cizí kočka. Před vetřelci se bude cítit bezpečněji.
Může léčba pomoci?
Váš veterinář vám může doporučit léky které pomohou vaši kočce překonat úzkost, která u ní vyvolává značkování. Tyto léky mohou krátkodobě pomoci, ale důležité je rozpoznat důvod a příčinu proč je vaše kočka nešťastná, případně aktivní a značkuje.Jestli je problém komplikovaný a přetrvává, možná bude nutné vyhledat pomoc veterinárního psychologa, který zváží poměry u vás, prostor pro kočku, který potřebuje, rušivé vlivy osob přítomných i osob došlých na návštěvu, počet zvířat, možnost klidného odpočinku pro kočku a řadu dalších věcí, majících vliv na kočičí chování...
Deaktivace kočky...skřipec na zátylek ....
http://www.youtube.com/watch?v=T9TmmF79Rw0&feature=player_embedded
http://www.youtube.com/watch?v=5XKkJgQiSoQ&NR=1